Menü Kapat

Depremin Yaralarını Sarmada Hikâyelerin Önemi – Depremzede Çocuklar için Hikaye

Deprem mağduru çocuklar birçok kaybı bir arada yaşadıkları bir sürecin içerisindeler. Gece yataklarına yattılar ve depremin ertesi günü daha önce bilmedikleri bir sabaha uyandılar. Evlerinin bulunduğu sokak, yaşadıkları şehir çok değişti. Tanımadıkları birçok insan var etraflarında. Bu durum ne kadar sürecek ya da her şey ne zaman normale dönecek hiçbir fikirleri yok. Bunca belirsiz içerisinde evlerinden, sevdiklerinden, arkadaşlarından uzakta hayata tutunmaya ve yeni bir düzen kurmaya çalışıyorlar. Hem fiziksel hem de ruhsal anlamda bir tedavi ve iyileşme sürecinin içindeler. Eski alışkanlıklarına ve duygularına yeniden kavuşabilmek için biraz zamana ihtiyaçları var. Multibem olarak depremzede çocuklar için hikaye konusundan elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Depremzede Çocuklar için Hikaye Önemli midir?

Çocuklar duygularını ifade edebilmek için güvenli bir alana, zamana ve güvendikleri bir kişiye ihtiyaç duyarlar. Bu şartların tam anlamıyla gerçekleşmediği anlarda çocukların ne hissettiğini, yaşadıklarını ne kadar derinleştirdiğini tespit etmek çok zordur. Bu noktada çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlayacak, duygularını dile dökmelerini kolaylaştıracak imkânlardan biri onlara okunacak kitaplar ya da anlatılacak hikâyelerdir. Çocuklar, okudukları ya da dinledikleri olaylarla kendi deneyimleri arasında çok kolay ilişki kurarlar. Hikâyelerin hatırlatacağı “umut” ve “her şeyin yoluna gireceği duygusu” süreci daha kolay atlatmalarını sağlar ve onlara güç verir. Ayrıca bu hikâyeler sayesinde kendilerinin “yalnız olmadığını” hissederler. Bu bağlamda “felaketler ve sonrasında gelen ferahlık” temalı hikâyeleri çocuklarla paylaşmak çok elzem bir ihtiyaçtır.

Önümüzdeki günlerde deprem mağduru çocuklarla, onların yaşadıklarına uzaktan şahit olan çocuklar bir araya gelecekler. Yapılan yardımlardan çocukların deprem mağduru çocuklarla duygusal bir yakınlık kurduğunu görüyoruz. Bu ilişki, kısa bir süre sonra aynı evde ya da aynı okulda bulunma gibi fiziksel yakınlıklara da dönüşecek. Bu durumda çocuklarımızın deprem mağduru çocukların yaşadıklarını anlayabilmelerini ve onlarla empati kurabilmelerini bu tür hikâyeler sayesinde sağlayabiliriz.

Depremi Çocuklara Anlatırken Dikkat Edeceklerimiz

Deprem ve yakınlarını kaybetmek çok büyük travma çocuklarımız için. Fakat bu sürecinden üstesinden gelmek için elimizden geleni yapmaya çalışırken de olabildiğince hassas olmamız gerekiyor. Bu konuda hazırlamış olduğumuz rehbere bakmanızda fayda var. Depremi Çocuklara Nasıl Anlatmalıyız başlıklı yazımıza bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Depremzede Çocuklar için Eyüp Peygamber’in Hayatı Önemli Bir Örnektir

Başına kötü bir olay geldiğinde çocuklar, “Bu, neden benim başıma geldi?” diye hissedebilir. Özellikle başından böyle kötü bir olay geçmemiş çocuklar karşısında bu duygu daha da şiddetlenebilir. Bu duygunun devamında “Ben iyi bir çocuğum, iyi bir çocuğun başına neden kötü şeyler gelir?” diyerek içinde yaşadığı durumu daha derin sorgulamaya başlayabilir. Bu bağlamda Eyüp Peygamber’in hayatında yaşadıklarını onlarla paylaşabiliriz. Eyüp Peygamber’in hayatında hem çocuklar hem de yetişkinler için büyük ibretler vardır:

Eyüp Peygamberin Hikayesi
Eyüp Peygamberin Hikayesi

Eyüp Peygamberin Hikayesi

Eyüp Peygamber, halkı içerisinde sevilen ve örnek gösterilen bir kişidir. 

Her zaman iyiyi ve doğruyu anlatmaya çalışmıştır.

Başına birbiri ardında birçok felaket gelmiştir.

Evini ve sevdiklerini kaybetmiştir.

Mal varlığını yitirmiştir.

Yaşadıkları sonrasında hastalanmıştır.

Bunca kaybın ve acının sonrasında bile isyan etmemiştir.

Sabrını ve şükrünü daima muhafaza etmiştir.

Eşinin merhameti ve yardımı kendisine güç vermiştir.

Tüm bunların sonunda gecenin ardından doğan güneş gibi hayatına huzur ve bereket gelmiştir.

Başına ne gelirse gelsin Eyüp Peygamber iyi bir insan olarak kalmayı başarmıştır.

Eyüp Peygamber’in hikâyesinde hem çocuklar hem de yetişkinler için birçok ibret vardır.

Bu yüzden bu hikâyeyi çocuklarımızla okumalı ve bu hikâyenin bizlere anlatmak istedikleri hakkında konuşmalıyız.

Animasyonlu Hikaye Uygulaması

Depremzede çocuklar ve depremden etkilenen çocuklar için animasyonlu olarak Youtube’a attığımız Eyüp Peygamber hikayesini Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Aynı zamanda belirttiğimiz linklerden de tamamen ücretsiz bir şekilde uygulamamızı indirebilir, hikayeyi interaktif bir şekilde hem Türkçe, hem İngilizce olarak okuyabilirsiniz.

Eyüp Peygamber Hikayesi

Eyüp Peygamber Hikayesi Uygulamasını Nasıl İndirebilirim?

Eyüp Peygamber Hikayesi uygulamamız hem App Store’da hem de Google Play’de tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulmuştur. Bu konuda ilgili linkleri takip edebilirsiniz.

Eyüp Peygamber App Store Linki: https://apps.apple.com/tr/app/eyy%C3%BCb-peygamber/id1503502559?l=tr

Eyüp Peygamber Google Play Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.multibem.peygamberler.eyub&hl=tr&gl=TR

İlgili Yazılar