Menü Kapat

Çocuklarla Birlikte Depremle İlgili Neler Yapılabilir? Deprem Çocuklara Nasıl Anlatılır?

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem, hepimizi derinden üzdü. Hissedilen üzüntünün yanı sıra aynı zamanda ebeveynler bu durumu çocuklarına nasıl anlatacakları noktasında doğal bir endişe taşımaktalar. Hem şu an için hem de gelecek için, deprem çocuklara nasıl anlatılır? Çocuklarla birlikte depremle ilgili neler yapılabilir?

Çocuklarla Birlikte Depremle ilgili neler yapılabilir?

Deprem anında neler yapabileceğiniz, evdeki en güvenli alanların nereler olduğunu öncesinde tespit edip çocuğunuzla konuşup, birlikte uygulama yapabilir, deprem çantası hazırlayabilirsiniz. Tüm bunları yaparken sakin bir şekilde hareket ediyor olmanız çocuğunuzun da sakin kalması açısından önem taşımaktadır.

Deprem Hakkında Endişeye Sahip Çocuklara Neler Söylenebilir?

Çocuklar depremin kendilerinin ve ailelerinin başına geleceğine dair endişe taşıyabilirler. Böyle durumlarda endişelenmene, korkmana gerek yok gibi cümleleri söylemeniz bir işe yaramamakla birlikte yaşadığı duyguların yeterince anlaşılmamış olduğunu düşünmesine sebep olur. Bunun yerine çocuklara ‘yaşananlar seni korkutmuş olabilir ama anne ve baban olarak senin yanındayız’ diyerek duygularını anladığınızı onlara hissettirebilirsiniz.

Çocuklarla depremle ilgili neler yapılabilir? Deprem için önlem almak
Çocuklarla depremle ilgili neler yapılabilir?

Deprem Çocuklara Nasıl Anlatılır?

Depremin, yağmurun yağması, rüzgarın esmesi, güneşin bizi ısıtması vb gibi doğal bir olay olduğu söylenmeli. Okul öncesi dönemdeki çocuklar yaşanılanlarla ilgili çokça ‘neden’ sorusunu sorabilirler. Neden sorusuna karşılık basit cevaplar vermeye çalışın. Örneğin, bir yeri çok hızlı sallarsak üzerindeki eşyalar ayakta durmakta zorlanıp yıkılabilir. Yer çok hızlı sallanınca binalar ayakta durmakta zorluk yaşarlar’ şeklinde açıklamalarda bulunabilirsiniz.

Oyun bir çocuğun dünyasında büyük bir öneme sahiptir. Çocuklar oyun oynayarak dünyayı ve çevreyi öğrenir. Gördükleri şeyi oyunlarına taşırlar. Bu sebeple çocuğunuzla depremin fiziksel olarak nasıl gerçekleştiği ile ilgili bir oyun oynayabilirsiniz. Bu esnada sakin bir şekilde oynamanız çok önemli. Çünkü çocuklar ne anlattığınızdan daha çok nasıl anlattığınıza, hislerinize dikkat eder.

Depremin yaralarını sarmak için neler yapabiliriz? Depremi çocuklara nasıl anlatmalıyız yazısını daha detaylı anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yeteri Kadar Bilgi Vermek, Günlük Rutinlere Devam Etmeye Çalışmak Önemli

Çocuklar, depremle ilgili üzücü ve korkutucu görüntülerden uzak tutulmaya çalışılsa dahi kimi zaman bunu başaramayabiliyoruz. Bu görüntülerin çocuklar üzerindeki etkilerini azaltabilmek için, çocuğun duymasının yeterli olduğu kadar bilgiyi doğru bir şekilde paylaşmak önemlidir. Böyle bir dönemde çocuğunuz geceleri sıkça uyanabilir, ağlayabilir, özellikle annelerine yapışıp ağlayabilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzu kucaklamanız, ona sıklıkla sarılmanız sakinleşmesine katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda çocuğunuzun diğer zamanlarda yaptığı yemek yeme, banyo yapma, uyuma gibi günlük rutinlerini devam ettirmeye çalışmanız güvenlik hissinin sağlanması adına önem  teşkil etmektedir.

Özel BEM İlkokulu Rehber Öğretmeni

Zeynep Saliha VURAL

İlgili Yazılar