Menü Kapat

Çocuklarınızın Fotoğraflarını Sosyal Medyada Paylaşmak – Çocuk Mahremiyeti

Çocuk Mahremiyeti - Çocuk Fotoğraflarını Sosyal Medyada Paylaşmak
Çocuk Mahremiyeti – Çocuk Fotoğraflarını Sosyal Medyada Paylaşmak tehlikeli mi?

Ebeveynlerin birçoğu çocuklarının fotoğraf ve videolarını sosyal medyada paylaşmakta. Ancak çocuğunuzun fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmanız çocuğunuzu tehlikeye sokuyor olabilir. Çocuk mahremiyeti konusuna giren bu konuyu ” Çocuklarınızın Fotoğraflarını Sosyal Medyada Paylaşmak ” başlıklı yazımızda ele alıyoruz.

Okul kayıt döneminde ailelerden “Çocuğumuzun fotoğrafını gün içerisinde bizimle paylaşacak mısınız?” sorusunu çok fazla alıyoruz. Aileler aslında bunu okula güven duymak adına talep etmekte. Ancak bunun çocuğa bir faydası olmadığını düşünüyorum. Bunu net bir şekilde ailelerimize de açıklıyoruz. Çocuklara “Hadi telefona bak! Gülümse, annene göndereceğim.” gibi yönergelerle çekilen fotoğrafların hem çocuk mahremiyeti hem de sınıf ortamı için sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine ebeveynleri okul sürecine dâhil etmek ebeveyn, öğrenci ve okul arasında güvenli bir bağ kurmada daha iyi bir yöntem oluyor.

Ebeveynler bu konuda neler yapabilir?

Çocuklarımız belli bir yaşa kadar sosyal medyaya müdahale edemezler. Bu açıdan ebeveynler olarak çevrimiçi fotoğraf ve video paylaşımının sorumlusu bizleriz. Bu noktada şunu düşünmeliyiz, benim çocuğumu bir başkası gördüğünde ona faydası olacak mı? Ya da benim en kıymetlim neden başkalarının hesaplarında olsun? 

Çocuklarımız bizlere emanet, onları korumak ve kollamak ise biz yetişkinlerin vazifesi.

Sosyal Medyada Çocuk Paylaşımı Yapmak
Sosyal Medyada Çocuk Paylaşımı Yapmak bir tehlike arz eder mi?

Çocuklarımız sosyal medyayı anlayacak yaşa geldiğinde onlardan çevrimiçi fotoğraf paylaşımı konusunda izin almalıyız.

Böylece çocuklarımıza senin mahremiyetini önemsiyorum, mahremiyetine saygı duyuyorum mesajını vermiş oluruz. Gerektiğinde çocuklarımızla hangi fotoğrafları yayınlamanın uygun olduğu, bu fotoğrafları kimlerin görebileceği gibi konularda istişare etmeli ve karar verme sürecine onları da dâhil etmeliyiz. Bu sayede çocuğunuz sosyal medyanın çalışma şeklini öğrenerek ileride kendi oluşturacağı sosyal hesaplarda çevrimiçi fotoğraf paylaşmanın ne gibi güvenlik sorunları oluşturabileceğini anlamış olacaktır.

Çocuk Fotoğraflarının Sosyal Medyada Paylaşılması Çocuklar İçin Bir Tehlike Arz Eder Mi?

Şöyle düşünelim; çocuğumuzun çevrimiçi paylaştığımız bir fotoğrafını, dünyanın dört bir tarafında hiç tanımadığımız insanlarla da paylaşmış oluyoruz. Bu fotoğraf o kişilerin diskine girmiş oluyor ve silmek istediğiniz de silebilmeniz mümkün olmuyor. Çocuklarımız büyüdüğünde bu risk sona ermiyor. Çünkü çocuğunuzun doğum fotoğrafı ile doğum tarihini, adını ve yerini de herkese bildirmiş oluyoruz. Örnekler de gösteriyor ki iyi niyetli olmayan kimseler çocukların kimlik ve kişisel bilgilerini kötüye kullanabiliyorlar. Bu açıdan çocuklarımız büyüdükçe gizlilik meselesini sanki daha da fazla ciddiye almalıyız.

Multibem Genel Müdür Yardımcısı – Elif Santur

Çocuk Mahremiyeti ile ilgili haber yazısını okumak için Yenişafak Gazetesi haber bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Multibem Kitaplarını Nereden Tedarik Edebilirim?

Kitabı tedarik etmek için Multibem Kitap Parkımıza gelebilir, multibemkitap.com internet adresimizden bu bağlantıya tıklayarak edinebilirsiniz. Aynı zamanda seçili Multibem kitaplarını e-bebek mağazalarına gidip inceleyebilir, idefix ve D&R internet mağazalarından satın alabilirsiniz. E-bebek mağazalarında bulunan kitaplarımıza bu bağlantıdan ulaşabilir ve idefix ile D&R mağazaları ile ilgili haberimize bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Multibem Yayınları Trendyol Mağazasına ulaşmak için de bu bağlantıya tıklamanız yeterli!

İlgili Yazılar