Menü Kapat

Tatilde Ne Yapmalıyız? Çocukarla Yaz Tatili Planı Nasıl Olmalı

Tenefüs zili çaldı, tüm Türkiye’de okullar tatil oldu. Peki, bu süreç içerisinde yaz tatilinde ne yapmalıyız? Çocuklarla yaz tatili planı nasıl olmalı? Tatilde ne yapmalıyız? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizinle paylaşacağız!

Tatil, günlerimizi okul rutinlerinden bağımsız düzenleyebileceğimiz, yeni keşiflerle bilgilerimizi ve hayallerimizi geliştirebileceğimiz, sorumluluklarımıza başka bir açıdan bakabileceğimiz, keyifli anılar biriktirebileceğimiz ve böylece yeniden enerji toplayabileceğimiz bir zaman dilimidir.

Yaz Tatilinde Ne Yapılır?

“Tatil geliyor, yaşasınnn!” diyerek çıktığınız okul koridorlarına “okullar yine mi açılıyor?” serzenişiyle dönmemek için sizlere birkaç tatil önerisi hazırladık:

  • Kitap Okuyun
  • Doğa Yürüyüşlerine Çıkın
  • Şehrinizdeki Bir Kütüphaneyi Keşfedin
  • Eğlenceli Deneyler Yapın
  • Yaratıcı Olun
  • Müze ve Sergileri Ziyaret Edin
  • Spor ve Oyunu Günlük Rutinlerinize Ekleyin
  • Eğitici Oyunlar Oynayın

Kitap Okuyun

Tatilde yeni maceralara dalmanın en iyi yolu kitap okumaktır. Sevdiğiniz hikâye kitaplarını alın ve sevdiğiniz bir ortamda okuyun. Okuduğunuz hikâyeleri seslendirin, sonlarını değiştirin. Hikâyelerdeki karakterleri birbirleriyle tanıştırın. Böylece hayal gücünüzü kullanarak farklı dünyalara yolculuk yapabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşlerine Çıkın

Etrafınızdaki dünyayı keşfetmek için bir macera planlayın. Piknik yapabileceğiniz parkları ziyaret edin, doğada yürüyüşe çıkın, bitkiler ve hayvanlar hakkında yeni bilgiler edinin. Yeni bir ağacın ismini öğrenmek, çiçekleri ve yaprakları incelemek, gittiğiniz parkın krokisini çıkarmak gibi etkinliklerle gününüzü zenginleştirebilirsiniz. Bu keşifler sırasında Doğa Çantanıza yeni malzemeler ekleyebilir ve bu malzemeleri evdeki sanat çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Doğada bulunan canları besleyecek minik atıştırmalıkları da çantanızdan eksik etmeyin.

Çocuk kütüphaneleri nerede var

Şehrinizdeki Bir Kütüphaneyi Keşfedin

Şehrinizde bulunan kütüphaneleri ziyaret edebilirsiniz. Buralardaki etkinliklere katılmak için kütüphanelerin sosyal medya hesaplarını ya da internet sitelerini takip edebilirsiniz. Eğer İstanbul’da oturuyorsanız ya da İstanbul’a gezmeye gelecekseniz Rami Kütüphanesi’ni ziyaret etmeyi sakın unutmayın. Bunun yanı sıra şehrinizdeki kütüphaneleri görmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Eğlenceli Deneyler Yapın

Evde basit deneyler yapmak hem eğlenceli hem de öğretici olabilir. Örneğin, renkli sularla karıştırmalar yapabilir veya basit kimyasal reaksiyonları gözlemleyebilirsiniz. Bu deneyler, bilimsel merakınızı artıracak ve sizi yeni şeyler keşfetmeye teşvik edecektir.

Yaratıcı Olun

Tatilde yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz birçok aktivite yapabilirsiniz. Boyama yapın, resim çizin, el sanatları yapın veya kendi hikayelerinizi yazın. Bu size ifade etme fırsatı verecek ve hayal gücünüzü geliştirecektir. Kendinizin keşfettiği bir oyunu arkadaşlarınızla oynarsanız bu yaz sizin için unutulmaz olacaktır. J

Müze ve Sergileri Ziyaret Edin

Yakınınızdaki müzeleri ve sergileri ziyaret edin. Tarih, sanat, bilim veya doğa müzeleri size farklı konularda yeni bilgiler sunacaktır. Bir müze turu yapmak, öğrenmeyi eğlenceli hale getirecektir.

Spor ve Oyunu Günlük Rutinlerinize Ekleyin

Tatilde aktif kalmak ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek için spor yapmayı unutmayın. Bisiklete binin, yüzme öğrenin, uçurtma uçurun, futbol oynayın veya dans edin. Bu sizin enerjinizi yükseltecek ve bedensel becerilerinizi geliştirecektir. Spor yaparken açık havada olmayı tercih ederseniz ciğerlerinizin sağlıklı çalışmasına destek olursunuz. Aman güneş kremlerinizi sürmeyi unutmayın.

Eğitici Oyunlar Oynayın

Oyunsuz bir yaz tatili düşünülemez. Günümüzde oyunlar masa oyunları, kart oyunları, bilgisayar oyunları, telefon oyunları gibi birçok çeşit almış durumda. Sizler çocuklarınızla eğitici masa oyunları oynayabilirsiniz. Bunun için de Masal Patikası Oyununu deneyebilir ve her oynayışınızda çocuğunuzla birlikte yepyeni masallar türetebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun hem hayal dünyası gelişecek hem de edebi düşünce farkındalığı oluşacak. Bununla birlikte geçirdiğiniz kaliteli vakit sayesinde sizler de çocuğunuza doğru bir şekilde vakit ayırmış olacaksınız.

Kısacası tatiller, kendimize, sevdiklerimize ve çevremizdeki canlılara vakit ayırdığımız çok kıymetli zamanlardır.

Bunlar bizim aklımıza gelen öneriler, sen de fikirlerini yorumlarda bizimle paylaşır mısın?