Menü Kapat

Yol Arkadaşım Kitaplar (3) – Çocuklar için Rol Modelleri Keşfetmek

Yol Arkadaşım Kitaplar 3
Çocuklar için Rol Modelleri Keşfetmek

Ebeveynlerin, eğitimcilerin hatta çocuklarla biraz zaman geçiren herkesin çok iyi bildiği bir gerçek vardır: “Çocuklar, çok iyi birer gözlemcidir.” Onlar, çevrelerindeki herkesi ve her şeyi önce gözlemler, sonra taklit ederler. Bu yüzden gözlerini etrafta merakla gezdiren, gördüklerini hüpp diye içine çeken bu küçük kaşiflerin önüne koyduğumuz her şey, büyük bir özeni hak etmektedir, etmelidir. Çocuklar için rol modelleri keşfetmek yolculuğu nasıl olmalı?

Çocuklar, birer “süper kahramandır” ancak birçoğu henüz yetişkinler tarafından keşfedilmemiştir.

Bu yüzden etraflarında kendilerine ilham olacak, duygularını birlikte paylaşacakları kahramanlar, rol modeller ararlar. Bu bazen bir yetişkin, bazen bir çizgi film karakteri ya da bir kitap kahramanı olabilir. Sıradan bir kıyafeti bir kostüme, bir kâğıt ruloyu bir teleskoba, bir tarağı bir mikrofona, bir dal parçasını bir kemana çevirecekleri hayallerle dolu bu süreçte çocukları kimlerle buluşturduğumuz çok önemlidir. Çünkü hayalleri ve duyguları her zaman en güzelini, en iyisini hak eder.

Çocuklar gizli birer hazine. Onları keşfettiğimizi sandığımız her an bizi yeni bir soruyla bambaşka bir cevapla kolayca şaşırtabilirler. Kim bilir henüz bilmediğimiz nice yetenekleri, sıra dışı projeleri var. Bugün sanat ya da bilim dünyasına önemli katkılarda bulunmuş insanların hikâyelerini okuduğumuzda en çok hissettiğimiz şey, “Diğer çocuklardan her zaman farklı” olmaları değil midir? Kendisine, etrafına, elinde tuttuklarına, yanında yürüdüklerine, yolda giderken karşılaştıklarına farklı bir gözle bakan çocuklar var olanı farklı bir şekilde dile getirmenin yolunu her zaman bulacaklardır.

İşte tam bu noktada yetişkinler olarak çocuklarımıza vereceğimiz en güzel destek, onları kendilerine ilham olacak kitaplarla buluşturmaktır. Başka yetenekleri, kahramanları okudukça kendilerinde var olanın peşine daha hızlı koşacaklardır.

Dünya Kadar Yeteneklerin Peşine Düşebiliriz.

Bu kitapları elinize aldığınızda size yüzlerce soru sorduracak, rengarenk hayaller kurduracak, anlattıklarıyla şaşırtacak bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bir yetenek avcısı gibi izinizi sürüp, size ve çocuğunuza en iyi gelecek kahramanda soluklanabilir ve bir “eser”in nasıl ortaya çıktığını merakla takip edebilirsiniz.

  • Kübik sanat ne demektir?
  • Mimar Sinan’ın en büyük hayali nedir?
  • Dede Efendi, nasıl bir çocuktur?
  • Salvador Dali’nin en sevdiği renk nedir?
  • Miro’nun yaptığı resimleri annesi duvara asmış mıdır?
  • Beethoven gibi “kainatın sesi”ni duymak nasıl bir duygudur?

Farklı coğrafyalarda doğan büyüyen birbirinden farklı sanatçıyı, bilim insanını bu kitaplarda buluşturan ortak hayal nedir? Bu hayale siz de çocuklarınızla birlikte ortak olmak ister misiniz?

Yol Arkadaşım Kitaplar – Hüsniye Gülsev Koç

Dünya Kadar Yetenek Serisini Nereden Tedarik Edebilirim?

Kitabı tedarik etmek için Multibem Kitap Parkımıza gelebilirsiniz. Aynı zamanda seçili Multibem kitaplarını e-bebek mağazalarına gidip inceleyebilir, idefix ve D&R internet mağazalarından satın alabilirsiniz. E-bebek mağazalarında bulunan kitaplarımıza bu bağlantıdan ulaşabilir ve idefix ile D&R mağazaları ile ilgili haberimize bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Multibem Yayınları Trendyol Mağazasına ulaşmak için de bu bağlantıya tıklamanız yeterli!

İlgili Yazılar