Menü Kapat

Tekden Okulları Genel Müdürü Nuri Özkan – Multibem Hakkında

Tekden Okulları Genel Müdürü Nuri Özkan ile Multibem Okul Öncesi Eğitim Programı ve Multibem İlkokul Programı hakkında konuştuk. Tekden Okullarının Multibem hakkındaki görüşlerini, tecrübelerini ve süreçlerini anlattığı konuşma için kendisine teşekkür ederiz.

Tekden Multibem ile Tanışıyor: Eğitimde Yeni Bir Dönem Başlıyor!

2022-2023 eğitim yılından itibaren Multibem Okul Öncesi Eğitim Programı ile tanıştık. 2023-2024 eğitim yılında hem okul öncesi eğitim programı olarak hem de 1. sınıflarımızın Multibem eğitim programını kullanmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Neden Multibem? Okul Öncesi Eğitim Modeli

Neden Multibem diye soracak olursanız, cevabım şöyle olacak: Multibem, kendi kültürümüze ve değerlerimize uygun bir yaklaşım tarzı içerisinde okul öncesi eğitim programını hazırladığı için çok mutluyum. Okul öncesi eğitim programlarında söylenen her bir cümle, anlatılan her bir hikaye, söyletilmek istenen her bir şarkı ve görsellerden herbiri çocuklarımızın bilinç dünyalarına ayrı bir kodlamadır. Multibem’in değerli eğitim kadrolarının bu seçkin eserlerinin ortaya koyması ve öğretmenlere verdikleri hizmet, benim için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiş durumdadır. Çünkü şahsiyetin gelişiminde okul öncesi eğitim programının çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu anlamda Multibem’in okul öncesi eğitim programından çok mutluyum.

Doğa Temelli ve Disiplinler Arası Eğitim: İlkokulda Multibem Deneyimi

Tabii ki Multibem, eğitim okul öncesi programını kullanırken doğa temelli ve birçok yaklaşım içeren eğitim programını kullandığımızda arkadan şöyle bir soru geldi doğal olarak: Peki ilkokulda ne olacak? Nitekim biz de bu soruyu sorarken, Mutibem’in ilkokul programının da hazır olduğunu duyunca bu sene de ilkokul birinci sınıftan itibaren Multibem ilkokul eğitim setini kullandık. Peki ne gördük? Şunu fark ettim: Okul öncesi eğitim ilkokul birinci sınıf programında, evet, çocuklar yazmayı öğrenecekler, okumayı öğrenecekler; bunlar zaten işin doğal süreci yani. Her bir çocuk eninde sonunda yazmayı öğrenecek, okumaya da geçecek ama bizim amacımız sadece bu temel becerilerini mi kazandırmak? Sadece matematiğin temel becerilerini öğretmek değil mesele. Bu çocuklarımızın yazmayı öğrenirken okumayı öğrenirken veya matematiğin temel becerilerini kazanmaya çalışırken disiplinler arası işbirliği içerisinde doğa temelli olarak bunun yapılandırılmış olması önemliydi.

Eğlenceli Bir Eğitim: Multibem İlkokul Programı

Çocuklarımızın sözcük dağarcığının gelişimine katkı sunacak bir program gönlümden hep geçmekteydi. Multibem ilkokul programında da oluşturduğu felsefe ve kubbe itibariyle, yormadan, sıkmadan, usandırmadan yazma becerisi kazandırırken akıcı bir okuma becerisi kazandırdıklarını ben gözlemledim. Matematiği çok eğlenceli ve çok özgün hazırlamış olmalarından dolayı çok mutluyum. Şimdi bunu ancak yaşadığınız zaman fark edersiniz. Sınıfa girip çocukların gözlerindeki o parlaklığı gördüğünüz zaman iyi ki Multibem dediğinizi düşünürsünüz!

Bununla birlikte, bir çocuğun hayatın anlamını şekillendirebilmesi için yetenekleri tanıması gerekiyor. Kendi yeteneğini keşfedebilmesi için ve hayatın anlamlandırabilmesi için bilim insanlarının dahi insanları tanıması gerekiyor. Dünya kadar yetenek diye bir kitap içerisinde, hem Türk kültürümüzden hem de dünya kültüründen değişik bilim insanlarını kazanana uygun bir şekilde ortaya koymuşlar. Bu da rol model olması açısından, yani bir çocuk bir öğrenmeyi sağlarken, gelecekte “Ben ne olmak istiyorum?” sorusunun cevabını ancak yeteneklerini keşfettikçe ortaya koyabilir.

Multibem’de Yetenekleri Keşfetme ve Rol Modellerin Önemli

Bir de önünde bununla ilgili rol modelleri gördüğü zaman mutlu olur. Eğer bir mühendis olmak istiyorsa, Mimar Sinan’ı şimdiden tanıması gerekiyor. Ressam olmak istiyorsa, yine bu alandaki bilim insanlarını tanıyarak, işte Osman Hamdi’yi tanıyarak veya bir müzisyen olmak istiyorsa, Barış Manço’yu tanıması gerekiyor. İleriki yaşlarda da bunu üst düzey tanıyarak mevzu olmuş olacak, bu süper bir şey. Yani bir çocuğun yetişebilmesi için, becerilerinin nereye gideceğini görebilmesi açısından, dünya kadar yeteneğin içinde, kendisine uygun yeteneği seçebiliyor olması da harika bir şey.

İyi ki Multibem Var!

Çok bayıldığım bir şey ve sürekli üzerinde durduğum bir şey, Yetenekler Kitabının dışında İsim Şehir Oyununu bir kültür içerisinde eğitim programı içerisinden dahil olmuş olmaları. Bu çocuklarımızın hepimizin bildiği küçüklüğümüzde oynadığımız, ama şimdi unuttuğumuz İsim Şehir Oyunu. İşte isimleri, şehirleri, bitkileri, hayvanları, o tanıdığı oyun var ya, işte hepimizin bildiği, işte o oyun Multibem sistem içerisinde mevcut. Aileler artık bununla vakit geçirecekler ve önümüzdeki günleri ben dört gözle bekliyorum. Tekden Multibem birlikteliği uzun süreler devam edecek. İyi ki Multibem var. İyi ki Multibem’in değerli eğitim yöneticilerinin eğitim kadrosu var. Hepsine teşekkür ediyorum. Ellerinize sağlık!

Tekden Okullar Multibem Eğitim Programı İşbirliği Nuri Özkan

İlgili Yazılar